Види покриття підлоги для приміщень будинку чи квартири
У недалекому минулому підлоги наших квартир розмаїтістю не відрізнялися. Одержуючи житло в типовій багатоповерхівці, щасливий новосел був змушений ходити у всіх приміщеннях своєї квартири по лінолеуму. Рідко, в основному у квартирах кооперативних будинків, можна було побачити на підлозі паркет, та й то дуже низької якості. Правда, починалося паркетне покриття прямо від вхідних дверей, що теж, м'яко говорячи, незручно. Лише на кухні в таких квартирах був усе той же лінолеум. Перш ніж дати кілька порад про те, яким може бути підлога в комфортній квартирі поясню, чому незручні вищеописані, традиційні донедавна види таких покриттів. Важко переоцінити переваги паркету. Це натуральний матеріал, він гарний. Якщо використовувати дерево різних порід, то малюнок паркету може бути різноманітний нескінченно. Саме тому його використовували здавна в палацах, бальних залах дворянських й офіцерських зборів. При покритті сучасними лаками, паркет буде досить довговічним. Але він зовсім непрактичний для робочих і прохідних приміщень квартири: передпокою, коридору, тієї ж кухні й т.д. Ніякі, навіть самі міцні лаки не зможуть довго витримувати принесені на взутті вуличний бруд і воду, падіння важких предметів та інші часті механічні й хімічні впливи. А лінолеум незручний для всіх приміщень. Для житлових приміщень він не підходить, тому що це штучний матеріал й, крім усього іншого, він накопичує електростатичну напругу. А в службових приміщеннях він небажаний через крайню неміцність. Практично будь-який, навіть самий слабкий, вплив залишить на ньому свій слід.
Давайте спробуємо з'ясувати: які ж підлогові покриття краще підходять для того або іншого приміщення? По функціональному призначенню будь-який будинок можна розділити на три зони: робочі приміщення й зони проходів, вітальню й кімнати відпочинку. Почнемо з робочих приміщень і зон проходів.
Передпокій. З однієї сторони тут осідає весь бруд, принесена нами з вулиці, через неї проносяться всі принесені у квартиру предмети, включаючи велосипеди, дитячі санки, скейт-борди й т.п. Зрештою, передпокій — це та зона квартири через яку ходять найбільше, і у взутті з набагато більшою грубою підошвою, чим у домашніх тапочок, а, виходить, і підлога в передпокої повинен бути досить міцним, стійким до ушкоджень і легко миється. З іншого боку, передпокій — це своєрідна візитна картка будинку, саме тут Ваші гості одержують перші враження про квартиру й, побічно, про її хазяїна. Виходить, підлога в передпокої повинна бути досить гарною.
Яке покриття краще вибрати для передпокою?
Ламінований паркет (або ламінат), незважаючи на те, що відносно недавно з'явився на українському ринку будматеріалів, завойовує все більші симпатії споживачів. І це цілком обґрунтовано. Ламінований паркет — це один із самих міцних покриттів для підлоги: він не боїться ударів, падінь важких предметів, стійкий до нагрівання, не псується від впливу води й навіть розчинників. Важливо й те, що ламінат — екологічно чистий матеріал. Різноманіття кольорів (всі породи дерева, граніт і мармур різних відтінків) дозволяє йому органічно вписатися в будь-який інтер'єр. Мені представляється, що ламінований паркет — кращий варіант покриття для передпокою, коридору або холу.
Те ж саме можна сказати й про кухню. Тут підлога епізодично піддається падінню ножів, виделок, іноді буває — падає й розбивається скляний і порцеляновий посуд. На підлогу кухні летять краплі розпеченого жиру зі сковороди. Знову ж, по кухні, у силу того що це робоча зона, більше ходять, ніж по інших приміщеннях квартири. Все це кухонна підлога повинна витримати. І знову ж, ламінат більше, ніж будь-який інший матеріал, відповідає цим вимогам.
Службові та робочі приміщення
Популярна в якості підлогового покриття для робочих приміщень і зон проходів і керамічна плитка. Вона надає більший простір для фантазії дизайнера, чим ламінат у силу майже нескінченної розмаїтості відтінків і малюнка. Але вона більш тендітна, а значить менш стійка до механічного впливу. Якщо Ви, все-таки зупините на ній свій вибір, то вибирайте плитку із шорсткуватою поверхнею. Якщо на гладку плитку потрапить вода, що не рідкість й у передпокої і на кухні, то ходити по ній Вам буде майже так само складно, як по льоду. Це треба особливо враховувати, вибираючи плитку для ванної кімнати, де вона залишається, і цілком заслужено, самим популярним покриттям. Якщо вже згадана ванна, то відзначу, що тут не буде надмірністю тепла підлога (водяна або електрична). Як покриття для нього можна використати не тільки керамічну плитку, але й герметизовані коркові панелі, і водостійкі килимові покриття.
Покриття для сходів
Якщо у Вашому житлі більше, ніж один поверх, то варто подумати й про те, чим обробити щабля сходів. Важлива умова: покриття щаблів по кольорах і малюнку повинне сполучатися з покриттям підлоги в тих приміщеннях, у яких ці сходи виходять. В іншому вибір досить широкий. Якщо в кімнаті паркет, то логічно було б настелити паркет і на щаблі. Але якщо дизайн приміщення дозволяє, то можна на сходах зробити коврове покриття з коротким жорстким ворсом: він не дозволить сковзати нозі. Якщо сходи починаються прямо із передпокою, то цілком підійде для обробки щаблів і ламінат.
Підлога для вітальні
Якщо передпокій доречно зрівняти з візитною карткою квартири, то вітальня — це дійсна особа Вашого будинку. Тут Ви приймаєте гостей, тут відбуваються всі торжества Вашої родини. Тут, як ні в якій іншій кімнаті, буде доречний паркет. Підлога зі штучного паркету може стати художнім твором. Використання різних порід дерева: від берези до бамбука й цінної деревини, складових частин різної форми — може зробити малюнок паркетної підлоги Вашій вітальні неповторним. Якщо Вам доводилось бувати в царських палацах пригородів Санкт-Петербурга, то ви могли переконатися в тім, що паркет може бути дійсним твором мистецтва. А сучасні технології, зокрема лазерна нарізка, дозволяють додати поверхні складальної паркетної підлоги практично монолітний вид: без виступів і помітних стиків. Дуже важливо й те, яким лаком буде покритий паркет.
Можна настелити у вітальні підлогу з паркетної дошки. Вона, звичайно, не дозволить створити єдиний і неповторний малюнок, але її відтінки теж досить різноманітні. Настилається паркетна дошка значно швидше, ніж штучний паркет, та й лакове покриття на неї вже заздалегідь нанесено виготовлювачем.
Дотепер у багатьох квартирах можна побачити на підлозі у вітальні килим. Швидше за все, така традиція пішла від бажання сховати вбоге покриття серійних будинків. Але якщо Ви вирішили настелити у вітальні паркет, то килим буде явно зайвим: він сховає малюнок паркету. Крім цього, килим з натуральної вовни у вітальні швидко витоптується, а синтетичний зовсім не підходить для самої нарядної кімнати Вашого будинку.
Спальня та дитяча
Кімнати відпочинку — це спальні й дитяча. Якщо у вас є прислуга або Вам самому не лінь щодня пилососити, то цілком удалим рішенням для підлоги спальні може стати килимове покриття. Для босих ніг вони дуже комфортні: м'які й теплі. Вони різноманітні по висоті й щільності ворсу, кольорам і малюнку. Все це дозволяє їм гармонійно вписуватися в будь-який інтер'єр. Крім того, ворс килимового покриття приглушає звуки, що теж немаловажно для спальні. Але якщо для Вас важлива практичність, то постеліть у спальні паркет. Оскільки це не парадна кімната, його малюнок може бути менш вигадливим і більше спокійним. А для комфорту босих ніг можна постелити невеликі м'які коврики біля ліжка.
Для дитячої, мабуть, немає кращого матеріалу, чим ламінований паркет. Дитина проводить на підлозі значний час, а стійкість до температурних впливів дозволяє настилати ламінат на теплі водяні або електричні підлоги. Знову ж, підлога дитячої повинна бути стійкою до різних впливів. Дитина може проливати на підлогу воду й фарби, випробовувати її на стійкість до ударів, катати по ній машинки, сам качатися на цих машинках, якщо їхній розмір це дозволяє. Всі ці експерименти підлога дитячої повинна витримати. Можна, звичайно, постелити в дитячій і килимове покриття — дитині буде приємно й затишно на ньому грати, але знову встає проблема їхнього очищення від пилу й бруду й пролитої фарби.
Поєднання різних видів покриття підлоги
Ще один важливий момент — стики між різними підлоговими покриттями. Як повинні з'єднуватися, допустимо, ламінат передпокою з паркетом у вітальні? Для цієї мети призначені спеціальні стикувальні пороги. Вони являють собою стрічку, у поперечному перерізі букву, що нагадує, "Т". "Ніжка" цієї букви уставляється в зазор між покриттями, а "капелюшок" прикриває їхні краї. Найпоширеніші зараз пластикові й металеві пороги. І ті й інші мають широку гаму кольорів і відтінків, тому Вам буде не складно підібрати найбільше що гармонійно сполучається з кольорами обох підлогових покриттів. Висота полотна в пластикових порогах — 3 мм, тому Вам не загрожує небезпека спотикатися переходячи з однієї кімнати в іншу. А в металевих порогів вона ще менше — 1 мм.
У цій статті розглянуті лише загальні моменти, які треба враховувати при виборі покриття для підлоги тієї або іншої кімнати. Але при ухваленні остаточного рішення, Вам варто порадитися з дизайнером. Професійний дизайнер зможе вибрати не тільки вид покриття, але й кольори, і малюнок, з урахуванням загального дизайну приміщення, складу родини й побажань кожного її члена. Підібране професіоналом покриття гармонійно впишеться в інтер'єр, буде довговічним, створить максимальний комфорт і затишок.
Дана стаття опублікована в газеті «Волинські Губернські Відомості»